DZIEŃ OTWARTY W ZESPOLE SZKÓŁ IM. ŚW. KINGI STYCZEŃ 2015
7 stycznia w Zespole Szkół im św. Kingi w Łącku dyrekcja, nauczyciele i uczniowie gościli w ramach dnia otwartego młodzież gimnazjalną wraz z wychowawcami.
Jako pierwsi (z czternastu grup – najliczniejsza grupa), pojawili się gimnazjaliści z Łącka i ze Szczawy, następnie ze Szczawnicy, Tylmanowej, Ochotnicy, Kamienicy, Zagorzyna, . Między godziną 9 a 14 korytarze i sale, gdzie odbywały się pokazy zajęć, wypełnione były maksymalnie!
Sama forma, w jakiej ów dzień został przygotowany bardzo się podobała i pozytywnie zaskoczyła wszystkich , zarówno przybyłych jaki i organizatorów. Zaraz po przekroczeniu progu szkoły „św. Kingi” na gimnazjalistów czekali nauczyciele i uczniowie, którzy prowadzili gości „trasą” wiodącą przez pracownie: humanistyczną, ekonomiczną, budowlaną, gastronomiczną, językową… Finałem była imponująca hala sportowa, (łącka młodzież ma tu zajęcia z wychowania fizycznego), gdzie pokaz swoich umiejętności dawał strongman Tomasz Kowal. Sportowiec bardzo szybko nawiązał dobry kontakt z gimnazjalistami. Zaangażował ich do spróbowania swoich sił w podnoszeniu 9- kilogramowej hantli na czas. Panowie okazali się prawdziwymi osiłkami z bardzo dobrą jak na szesnastolatków kondycją!
Wszyscy opuszczający halę, „na deser” mogli na chwilkę usiąść i obejrzeć występ szkolnej grupy teatralno- kabaretowej. Tym razem na warsztat „wzięła” problematykę uzależnienia od Internetu wśród nastolatków. Projekt profilaktyczny, pt. „ Wyloguj się do życia”, który został przedstawiony , to część ogólnopolskiej kampanii prowadzonej w mediach.
Sale zostały tak przygotowane, aby pokazać codzienny klimat szkoły, kierunki kształcenia , zainteresowania i dotychczasowe osiągnięcia młodzieży. Wchodząc do pracowni humanistycznej gimnazjaliści od razu mogli przenieść się w czasie do epoki, w której żyła patronka szkoły- Św. Kinga . To właśnie jej biografii i działalności dotyczył quiz, w którym uczestniczyli uczniowie poszczególnych gimnazjów. Bardzo spodobała się tutaj odwiedzającym lekcja języka polskiego w formie prezentacji multimedialnej. Gimnazjaliści chętnie wzięli także udział w trzech innych quizach, które tematycznie odwoływały się do motywu kobiety, mężczyzny i zwierząt w kulturze. Zwycięzcom przyznano certyfikaty z „piątką z wybranego przedmiotu humanistycznego”, która zostanie wpisana do dziennika lekcyjnego we wrześniu.
Po wrażeniach artystycznych i emocjach związanych ze zdobywaniem punktów w powyższych konkurencjach, przedstawione zostały szczegółowe informacje dotyczące liceum ogólnokształcącego a mianowicie tego, że szkoła czyni starania by w tym typie oddziału poszerzyć ofertę edukacyjną o profil pożarniczy. Pomysł wydaje się bardzo trafiony, tym bardziej, że wielu z pytanych gimnazjalistów na co dzień zaangażowanych jest w działania Ochotniczej Straży Pożarnej w swoich miejscowościach.
Wychodzących z sali humanistycznej, dwie postacie( tu: uczennice przebrane za Pana Młodego i Pannę Młodą, Rachelę ) z Wesela S. Wyspiańskiego, częstowały kołaczem , upieczonym piętro niżej, w pracowni gastronomicznej, gdzie odbywała się kolejna lekcja. Tym razem dziewczyny i chłopcy z klas technikum gastronomicznego „ na oczach” zwiedzających piekli, gotowali, przygotowywali desery , tworzyli przepiękne carvingowe rzeźby w owocach i warzywach. Oczywiście wszystkich tych specjałów można było spróbować! Częstował się każdy. Kolejny pokaz odbywał się na korytarzach, gdzie zaprezentowano nakrycia stołów na różne okazje. Była to prawdziwa uczta dla oka !
Wrażeń estetycznych na pewno nie zabrakło wszystkim, przed którymi otwarte zostały drzwi sali nr 5. Na jednej , dużej ścianie , na oczach gimnazjalistów, tworzono mural. Siedmioro zdolnych pasjonatów rysunku z naszej szkoły w doborowym towarzystwie sądeckich, młodych artystów graffiti : MGR MORSA i MR STYLESA, wykreowalo na kilka godzin klimat prawdziwej pracowni malarskiej. Dużo pozytywnej energii, tkwiącej w młodych ludziach, pasja, zapach farby, różne barwy sprayów, cenne wskazówki od fachowców, świetna zabawa połączona z pracą, zmierzenie się z własnymi twórczymi możliwościami – tak można opisać klimat tego przedsięwzięcia. A efekt? Zapraszamy do obejrzenia na żywo Dodać należy, że pomysł na szkolny mural powstał na zajęciach wiedzy o kulturze, a w grudniu na warsztaty z uczniami klas drugich i pierwszych zaproszono MGR MORSA. I tak po nitce go kłębka….;)
Pracownie ekonomiczna i budowlana także miały się czym pochwalić. W tej pierwszej odbywała się lekcja, podczas której młodzież gimnazjalna chętnie odpowiadała na pytania dotyczące ekonomii i mogła podpatrywać swoich starszych kolegów, sprawnie księgujących dokumentację biurową w różnych programach komputerowych. W sali obok, z quizem budowlanym i układaniem ścian z klocków imitujących cegły, zmagała się następna grupa uczniów gimnazjum. Zabawa była „przednia”. I nie tylko panowie wiedli prym, jako potencjalni przyszli inżynierowie ,dziewczynom zmysł techniczny wcale nie był obcy! ( zaznaczyć należy ,że w łąckiej „budowlance” jest ( na razie) tylko jedna przedstawicielka płci pięknej ). Jako że wiedza z zakresu budownictwa musi współgrać z praktycznym działaniem, gimnazjaliści zaproszeni zostali także do odwiedzenia szkolnych warsztatów murarskich, które mieszczą się w specjalnie do tego przystosowanym budynku.
Dzień Otwarty umożliwił uczniom zaproszonych szkół gimnazjalnych na zapoznanie się z formą działalności i ofertą edukacyjną Ochotniczych Hufców Pracy w środowisku lokalnym. Uczestnicy Hufca Pracy w Starym Sączu wraz z komendantem Marianem Potońcem ,wzięli udział w promocji jednostki oraz szkolnictwa zawodowego w Łącku. W sali nr 7 młodzież obejrzała prezentację multimedialną. Każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się więcej na temat nauki zawodu oraz zakładów pracy, w których istnieje możliwość odbycia przygotowania zawodowego. Wszyscy zebrani mogli obejrzeć pamiątkowe puchary i medale, jak i skosztować cukierniczych umiejętności podopiecznych hufca. Dodać należy, że jednym z pracodawców (współpracującym z OHP w Starym Sączu), który pojawił się w tym dniu w szkole jest nasz absolwent Łukasz Osman. Takich spotkań po latach życzylibyśmy sobie jak najwięcej!
Na „trasie” odwiedzających szkołę im św. Kingi nie zabrakło także pracowni, w której to dwie uczennice przeprowadzały konkurs językowy dotyczący znajomości realiów brytyjskich i niemieckich. Poza umiejętnościami komunikacyjnymi i znajomością języka obcego, młodzież z gimnazjum poradziła sobie z odpowiedziami, które uwzględniać musiały także wiadomości ze sztuki, architektury, kultury Wielkiej Brytanii i Niemiec. W sali obok grupa naszych uczniów wraz z katechetami, prezentowała działalność Wolontariatu Ojca Pio, który w ZS im. św. Kingi od lat angażuje wielu chętnych do pomagania potrzebującym. Można śmiało stwierdzić, że Wolontariat u „ Św. Kingi” to już tradycja!
Dużym zainteresowaniem cieszyła się bogata galeria zdjęć, zdobiąca szkolne korytarze. Wszystko to tworzyło miłą i przyjazną atmosferę, którą podkreślał także dobywający się z pracowni gastronomicznej zapach pieczonego, drożdżowego ciasta. Rozdanych zostało około dwustu certyfikatów, co niewątpliwie świadczy o dużej aktywności i wiedzy zaproszonych uczniów.
Dzień otwarty Zespole Szkół w Łącku, to efekt zaangażowania całej szkolnej społeczności po to, aby jak najlepiej zaprezentować przybyłym tu gimnazjalistom to wszystko ,na co mogą liczyć wybierając tę szkołę średnią. Jest tutaj praca nad poszerzaniem swojej wiedzy i umiejętności ( wyniki naszych egzaminów maturalnych i gimnazjalnych świadczą same za siebie), ale jest też niepowtarzalna atmosfera, którą w jakimś stopniu dzień 7 stycznia ukazał.
Tak naprawdę podsumowaniem tego dnia będzie rekrutacja, natomiast być może jej zwiastunem są uśmiechnięte i zadowolone twarze uczniów klas trzecich gimnazjum, na około kilkudziesięciu zdjęciach, zrobionych podczas tego ważnego i ciekawego spotkania.
Więcej fotek na facebooku;)