Nasze szkolne ABC.. :-)
A jak ANANAS … niby nazwa owocu, w szkole to osoba, która urozmaica szare życie klasy.Negatywny bohater snów dyrektora szkoły.
B jak BAŁWAN … hmmm … rodzaj komplementu, którym nauczyciel może obdarzyć ucznia. Używany nie tylko w okresie zimowym.
C jak CIOTKA 🙂 ważna postać szkoły, rządzi w sklepiku szkolnym; niestety nie daje uczniom ‘na krechę’ 🙁
D jak DYREKTOR – wykonawca władzy absolutnej ( SZEFU ). Osoba przed którą czuje sie respekt. Właściciel najładniej urządzonego lokalu w szkole.
E jak ENERGIA – inaczej POWER. Rozpiera uczniów. Najbardziej widoczna ( i słyszana) na przerwach. Jej wymiernymi oznakami są sińce i zwichnięte nogi w kostkach.
F jak FANABERIE – szeroki wachlarz metod pedagogicznych stosowanych przez nauczycieli. Zjawisko, którego nie potrafią zrozumieć uczniowie.
G jak GABINET DYREKTORA – przed wejściem do niego każdy przekonany jest o swojej niewinności.
H jak HOBBY – kiedyś określono nim proces zbierania znaczków pocztowych. Obecnie oznacza spędzanie czasu przed komputerem.
I jak INTENCJE – wszyscy mają dobre intencje, chcą się uczyć. Nie zawsze jednak to wychodzi …
J jak JEDYNKA – uczeń bez jedynki to jak żołnierz bez karabinu !!!
K jak KLASA – wyraz ten ma dwa znaczenia: po pierwsze oznacza sal umysłowych tortur (dla niektórych 45 minut drzemki) : w drugim znaczeniu jest to silna grupa składająca sie coraz częściej z nawet 40 wojowników.
L jak LEKCJA – czas miedzy przerwami, najmniej atrakcyjna forma spędzania czasu w szkole. Proces wzmożonej dbałości o swój wygląd.
M jak MIŁOŚĆ – cudowna odskocznia od szkolnych obowiązków. Stan zauroczenia płcią przeciwną. Proces wzmożonej dbałości o swój wygląd.
N jak NAUCZYCIEL – człowiek poważny, lubiący dużo mówić. Sprawca uczniowskich stresów. Użytkownik długopisu z czerwonym wkładem. Jego cel życiowy to walka z wiatrakami czyli edukacja wychowanków.
O jak OCENA – wskaźnik wiedzy ucznia. Obiekt znacznych zainteresowań rodziców. Przyczyna tajemniczego znikania dzienników lekcyjnych.
P jak PRYMUS – wszystko wie, wszystko umie. Zawsze trzyma rękę w górze.
R jak ROK SZKOLNY – okres niewoli ucznia, temat tabu w czasie wakacji. To nie prawda, ze trwa tylko 10 miesięcy, to aż 10 długich niekończących sie miesięcy oczekiwań na wakacje.
S jak SAMORZĄD UCZNIOWSKI – wybrańcy losu czyli szkolny parlament. Grupa osób, która walczy ze szkolnymi stereotypami. Najczęściej za pomocą organizowania częstych dyskotek.
T jak TABLICA – do klasy piątej każdy uczeń chciałby namiętnie zmywać ja gąbką, od klasy szóstej obserwuje się gwałtowny spadek zainteresowania tą czynnością.
U jak USPRAWIEDLIWIENIE – bliski kontakt z rodzicami, który najczęściej kończy sie szlabanem na komputer.
W jak WAGARY – przerwa w mozolnej pracy ucznia. Wycieczki krajoznawcze po okolicy bez przewodnika. Element zainteresowania ucznia.