Okręgowa Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Dnia 17-18 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej odbyły się XXXIX eliminacje Okręgowej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Uczniowie z 62 szkół z 7 województw, rozwiązywali zadania przygotowane przez kadrę naukową z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja. Był to drugi etap Olimpiady, na który dostało się 170 uczniów . Zespół Szkół im Św. Kingi reprezentowała Paulina Majewska z II, którą przygotowywała, zarówno do etapu szkolnego jak i do okręgowego, Pani Michalina Grońska-Owsianka.
A oto relacja samej uczestniczki tego wydarzenia:
„Wyruszyliśmy szkolnym samochodem rano w piątek. Gdy dotarliśmy na miejsce, po zarejestrowaniu i rozpakowaniu w internacie, udaliśmy się na śniadanie. O godz. 10.00 na sali gimnastycznej komisja przywitała gości i przedstawiła jury oraz program Olimpiady. Przed testem pisemnym, aby rozluźnić atmosferę, wystąpił znany nam Baca góral z Zabrzeży Pan Władysław Baziak. Jest to emerytowany nauczyciel chemii i biologii, który uczył w naszej szkole. Swoim góralskim akcentem i poczuciem humoru „rozłożył nas na łopatki”.
Następnie każdy z uczestników zmagał się z testem. Ja pisałam z bloku: Żywienie człowieka i gospodarstwo domowe. Na 60 pytań zamkniętych mieliśmy 1 godzinę. O godzinie 12.00 zjedliśmy pyszny obiad a potem wzięliśmy udział w kolejnej części olimpiady, czyli w etapie praktycznym. W odpowiednich strojach kucharskich oczekiwaliśmy na swoją kolej.
Pierwsze zadanie polegało na tym, aby z serwetek papierowych lub bankietowych ułożyć kieszonkę na sztućce, wachlarz leżący lub stojący oraz trzeci dowolny wzór. Ja wybrałam lilię wodną. Należało omówić, w jakich okolicznościach się je stosuje, z której strony i jak się układa. Drugie działanie polegało na tym, aby każdy z przygotowanych łuszczy takich jak: oliwa z oliwek, oleje, smalec, masło roślinne, masło śmietankowe, margaryny, oleje rzepakowe, słoneczne, omówić i przedstawić pod kątem zawartości odżywczej, witamin, opisać zawartość związków nasyconych i nienasyconych oraz udowodnić i uzasadnić komu można je polecić, a komu nie. Trzecie zadanie: z przygotowanego farszu i ciasta należało uformować pierogi w trzech formach, ugotować i podać na talerzu przestrzegając zasad bhp.
18-tego kwietnia o godz. 10.00 ogłoszono wyniki i wręczono nagrody i zakończono Olimpiadę. Nie było łatwo, rywalizacja zacięta zwłaszcza, że z Panią byłyśmy tam po raz pierwszy a inni uczestnicy to uczniowie trzecich i czwartych klas, którzy już kilka razy byli na tej olimpiadzie. Ten fakt bardzo podnosił poprzeczkę. Jestem zadowolona z wyniku: uzyskałam 74 na 120 punktów. Jak na pierwszy raz to bardzo dobry wynik.
Była to niesamowita przygoda, możliwość rozwijania się, poznania nowych ludzi. Mam nadzieję, że za rok znów eliminacje szkolne, okręgowe, staną się dla mnie kolejnym wyzwaniem i szansą
na jeszcze lepszy wynik.”
Paulina Majewska